10.4.2023.
Da li je neredovan ciklus znak da imate sindrom policističnih jajnika i u kakvoj su vezi ova dva poremećaja?
Neredovne menstruacije nisu uvijek signal za uzbunu, međutim, nije zgorega obratiti pažnju na svoje tijelo i simptome koje ono šalje te, ako je potrebno, posjetiti ljekara. Neredovne menstruacije jedan su od najčešćih simptoma za PCOS – sindrom policističnih jajnika, a u ovom ćemo vam tekstu približiti sve o ovoj temi, kako biste znali trebate li i kada na vrijeme reagovati.
Sasvim je normalno imati nepravilan ciklus, a uzroci mogu biti brojni: od prehlade, stresa, trudnoće, pa sve do nekih zdravstvenih problema i poremećaja. Zbog toga je važno pratiti svoje tijelo, poruke koje nam šalje i reagovati na bilo kakve promjene u vašem svakodnevnom normalnom funkcioniranju.
Normalni menstrualni ciklus traje između 21 i 35 dana i sadrži dva hormona, progesteron i estrogen koje jajnici proizvode. Svakog mjeseca ovi hormoni uzrokuju rast endometrija pripremajući se za moguću trudnoću. Otprilike 12-14 dana prije početka ciklusa, jajna stanica se oslobađa iz jajnika i to nazivamo ovulacijom, tj. plodnim danima. U slučaju da trudnoća ne nastupi, nivo hormona se smanjuje, što signalizira maternici da odbaci sluznicu, a to se događa u obliku menstrualnog ciklusa.
Kada je riječ o neredovnim menstruacijama, vrijeme između dva ciklusa obično primjetno varira, samo je trajanje varijabilno, kao i obilje tokom samog ciklusa. Uzroci neredovne menstruacije uključuju:
Sindrom policističnih jajnika čest je hormonalni poremećaj koji pogađa između 5% i 10% žena u reproduktivnom periodu. U redovnom menstrualnom ciklusu stvara se dovoljno hormona da jedan jajnik proizvede folikul za oslobađanje jajne stanice, dok u policističnom jajniku ima mnogo folikula koji ne sazrijevaju i jajna stanica se ne oslobađa. Kao rezultat, nivo progesterona je nizak, dok je nivo androgena i estrogena visok. To uzrokuje neredovne menstruacije, a mogu biti povezani s drugim simptomima PCOS-a, poput pretilosti (povećane tjelesne mase), povećane dlakavosti i slično.
Tačan uzrok ovog poremećaja nije najjasniji, vjeruje se da na njegovu pojavu utiče genetska predispozicija, metabolički sindrom, inzulinska rezistencija, povećani nivoi muških hormona, kao i određeni vanjski faktori.
Iako PCOS sam po sebi nije opasan po život, potrebno je liječiti i smanjiti simptome kako se ne bi razvio u ozbiljnija stanja i bolesti poput dijabetesa, kardiovaskularnih problema, oštećenja jetre, karcinoma endometrija i neplodnosti.
Neredovne menstruacije jedan su od čestih simptoma sindroma policističnih jajnika, kao i ozbiljan poremećaj začeća. Studije su otkrile da 87% žena s neredovnim menstruacijama ima sindrom policističnih jajnika. Takođe, neka istraživanja su pokazala da menstrualni ciklus može biti pokazatelj neophodnosti skrininga žena na metaboličke poremećaje.
Osim što sama nepravilnost smanjuje šanse za prirodno začeće, neredovite menstruacije mogu ozbiljno uticati na kratkotrajno i dugoročno zdravlje. Zdravlje i redovitost menstrualnog ciklusa povezani su sa zdravljem srca, metabolizmom, spavanjem, plodnošću i još mnogo toga, zbog čega je važno dijagnosticirati potencijalne probleme na vrijeme i u dogovoru s ginekologom.
Iako nisu svi simptomi razlog za posjetu ginekologu, svakako ga kontaktirajte ako:
Postoji nekoliko načina za smanjenje abnormalnih menstruacija i smanjenje simptoma PCOS-a, kako bi se vodio zdrav i sretan život. Od održavanja normalne tjelesne težine, preko određenih kontracepcijskih tableta (koje je obavezno propisao ljekar), do određenih dodataka prehrani koji sadrže mioinozitol, sastojak koji dokazano smanjuje testosteron i pomaže u regulaciji menstrualnih ciklusa, a time i kod žena stimulira ovulaciju.
Nadamo se da smo vam ovim tekstom pomogli i uklonili neke strahove i sumnje u vezi sa neredovnom menstruacijom i PCOS-om. Ako imate nepravilan ciklus i sumnjate na PCOS, zakažite pregled kod svog ginekologa i pitajte o svim načinima liječenja i prevencije.